آیا قیمت روز خودرو کاهش پیدا می کند ؟

در آبان ماه سال 99 صحبت امروز همه ی مردم کاهش قیمت روز خودرو داخلی و خارجی است  و باعث ایجاد ، موجی از امیدواری در میان مردم شده و در مقابل عده ای که روی خرید و فروش خودرو سرمایه گذاری کرده اند از این مسئله نگران هستند .

بازار خودرو در نیمه ابتدایی امسال بازدهی بالای 40 درصدی داشت که برای سرمایه گذاری بسیار مناسب بود. اما تقریبا از اواسط مهر ماه این رشد قیمت ها نزولی شده و قیمت خودرو اعم از داخلی و خارجی از 10 تا 50 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. برخی این کاهش قیمت را کوتاه مدت میدانند و معتقدند در آینده نزدیک قیمت روز خودرو مجددا افزایش میبابد اما برخی به این روند کاهشی امیدوار هستند. اما چرا قیمت روز خودرو سقوط کرد؟

پشت پرده‌های افت قیمت روز خودرو

تقریبا میتوان گفت که از هفته آخر مهر بود که بازار طلا و ارز روند کاهشی داشت که کارشناسان علت این موضوع را تزریق ارز صادراتی به بازار، افزایش فروش نفت ایران و جو مثبت بوجود آمده از نظر سنجی های مختلط انتخاباتی در آمریکا تاثیر چشمگیری در کاهش قیمت ها داشته است. اما اکثریت بر این باور هستند که این انتخابات است که بیشترین تاثیر در کاهش قیمت ارز و طلا را داشته است.

خبرها اینطور نشان میدهند که جو بایدن شانس بالاتری نسبت به دونالد ترامپ دارد. با توجه به عملکرد ترامپ در این چهار سال، تمامی امید ها در ایران برای برنده شدن بایدن بسته شده است، چرا که وعده های بایدن ایران را به کاهش تحریم های بین المللی و رسیدن به برجام نوید داده است که این مهم رمق دوباره ای به صنعت ایران مخصوصا شرکت های خودرو ساز ایران میدهد.

شرکت هایی که در این تحریم های ظالمانه و کمبود قطعات، مجبور به صرف هزینه های اضافی برای تولید خودرو کنند. و همچنین قیمت گذاری دستوری از سوی دولت دست شرکت های خودرو سازی را در تعیین قیمت روز خودرو بسته است چرا که خودروساز مجبور است با قیمت تعیین شده از سوی دولت خودرو را روانه بازار نماید که این باعث اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه میشود و راه را برای سودجویان و دلالان باز میکند و همچنین موجب کاهش کیفیت خودرو بدلیل پایین آوردن قیمت تمام شده میشود. این اختلاف آنقدر زیاد است که مردم حاضرند بارها شانس خود را برای برنده شدن در قرعه کشی های خودرو سازان برای برنده شدن خودرو با قیمت مناسب تر نسبت به قیمت روز خودرو امتحان کنند.

قیمت روز خودرو، ساده‌تر از همیشه

در ماه های اخیر اگر قصد داشتید قیمت روز خودرو خاصی را بدست آورید به دلیل دستور شورای رقابت به سایت های درج آگهی مانند دیوار و شیپور مبنی بر حذف قیمت ها، به سختی میتوانستید به نتیجه درست برسید. سیاست حذف قیمت از سایت ها نه تنها موجب کاهش قیمتها نشد بلکه منجر شد راه های بیشتری برای دلالان خودرو و کلاه برداری بیشتر باز شود. اما وبسایت همراه مکانیک با ابزار قیمت گذاری، میتوانست بهترین گزینه برای بدست آوردن قیمت روز خودرو باشد. در این ابزار با داشتن مشخصات خودرو مثل رنگ، مدل، کارکرد، رنگ شدگی و موارد دیگر میتوانید قیمت روز خودروی مورد نظر را با کمترین درصد خطا پیدا کنید و حتی میتوانید با کمک این ابزار برای خرید خودرو جدید و یا فروش خودروی خود خود اقدام نمایید.

امروزه بعلت افت نسبی قیمت روز خودرو پیشبینی میشود سیاست قیمت گذاری دستوری خودرو لغو شود تا فرصتی برای نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار شود. اما هنوز مقاومت هایی در این باره درون مجلس شورای اسلامی و دولت وجود دارد. البته کاهش قیمت ارز و طلا بی تاثیر بر کاهش قیمت بازار خودرو نیست. علاوه بر این، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش خیلی موثری در این میان دارد و باید منتظر ماند تا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه تاثیری روی قیمت روز خودرو خواهد داشت.

بنظر شما با روی کار آمدن جو بایدن همچنان قیمت روز خودرو کاهش میابد یا با تثبیت جایگاه دونالد ترامپ در کاخ سفید باز هم شاهد افزایش قیمت روز خودرو هستیم؟ در گذشته نه چندان دور برخلاف نظر بعضی از کارشناسان که افزایش قیمت روز خودرو را تا این حد پیشبینی نمیکردند، قیمت روز خودرو 206 تیپ 2 مرز 260 میلیون تومان را شکست و ممکن است در جهش قیمت بعدی این قیمت را رد کند، هرچند که در هفته گذشته این خودرو با حدود  17 درصد کاهش، به قیمت 217 میلیون تومان رسید. پراید نیز که قیمت 133 میلیون تومان را تجربه کرده بود هفته چهارم مهر به قیمت 110 میلیون تومان رسید. راستی با ابزار قیمت روز خودرو همراه مکانیک میتوانید با 3 میلیون کاربر ماهانه دیگر قیمت روز خودرو را برای خرید و فروش خودرو در دست داشته باشد

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر