با کدام ویزا ها نمیتوان اقامت گرفت ؟

تا چند سال قبل اقامت کانادا برای خیلی‌ها، بیشتر شبیه به یک رویا بود. برای بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی از شرایط سیاسی و اقتصادی کانادا، عدم آگاهی از شرایط مهاجرت و مدارک لازم برای اخذ ویزا، روند دریافت ویزا کاملا ناامید کننده و چالش برانگیز بود. 

 

 نکته اصلی این است که بسته به اهداف و شرایط شخصی شما، روشهای زیادی برای اخذ ویزای کانادا و اقامت دائم وجود دارد، کافی است بدانید کدام روش مهاجرتی به کانادا برای شما مناسب تر است و چگونه میتوانید تواناییها و مهارت خود را به مقامات کانادایی نشان دهید و ثابت کنید میتواند از داشتن شما سود ببرد.

 

انواع ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا، با توجه به اهداف متقاضی برای ورود به کشور کانادا، در انواع مختلفی صادر می‌شود که عبارت است از :

 

ویزای توریستی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کاری کانادا

بیشتر بخوانید: ویزای استارتاپ کانادا مناسب چه افرادی است؟

 

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا، یک ویزای موقت است که برای اهداف توریستی، بازدید از خانواده و اقامت‌های کوتاه مدت کاری یا تحصیلی صادر می‌شود. اگر قصد دارید فقط برای مدت زمان محدودی در کانادا حضور داشته باشید، ویزای موقت بهترین گزینه برای شماست، فقط شرط ویزای موقت آن است که در پایان تاریخ ویزای خود باید از آن کشور خارج شوید.

 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا، برای اهداف تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت صادر می‌شود. برای اخذ نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی دارید. همچنین، شما باید از سوی مدرسه، دانشگاه و یا موسسه‌ای که قصد تحصیل در آن دارید، دعوت نامه رسمی ارائه کنید.

 

مزیت تحصیل در کانادا این است که شما حق دارید خانواده و همچنین همسر خود را همراه داشته باشید. بعد از فارغ التحصیلی می توانید برای اجازه کار آزاد در کانادا نیز اقدام کنید. 

 

ویزای کاری کانادا

برای دریافت اقامت دائم کانادا شما باید تجربه کار دراین کشور را کسب کنید. چگونگی انتخاب و گزینش متقاضیان این سیستم، به این شکل می‌باشد که آنها با توجه به رزومه کاری، میزان تسلط به زبان، وضعیت تاهل، مدارک کسب شده بین المللی و دریافت پیشنهاد شغلی ارزیابی میشوند.

 

رزومه افراد بر اساس معیارهای گفته شده امتیازدهی می‌شوند و در لیست انتظار قرار می‌گیرند. سپس در بازه‌های زمانی مشخص، افرادی که امتیاز بالاتری دارند، از لیست خارج شده و برای دریافت ویزای کانادا دعوت می‌شوند.  مشاهده اطلاعات کامل مزایای ویزای استارتاپ کانادا

 

سیستم مهاجرتی کانادا امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از طریق ۴ برنامه زیر برای متقاضیان فراهم می کند:

 

تجربه کانادایی

نیروی متخصص فدرال

نیروی کار ماهر

برنامه های نامزدی استانی

مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی 

تجربه کانادایی یا همان مهاجرت به کانادا از روش Canadian Experience Class     مخصوص متقاضیانی است که تجربه کار در کانادا را داشته اند. از طریق برنامه تجربه کانادایی این امکان وجود دارد که متقاضی مهاجرت، اقامت دائم را برای خود و خانواده وابسته دریافت کند. همچنین این برنامه مورد توجه دانشجویان بین المللی است که در دوره Post Graduate Work Permit  پس از فارغ التحصیلی، در مهلتی همچنان در کانادا حضور دارند، با حداقل شرایط از طریق روش تجربه کانادایی اقدام کرده و میتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

 

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال

کشور کانادا دارای فرصت های بیشمار کاری برای افرادی است که دارای تخصص و صاحب فن و مهارت هستند و علاقه مند به دریافت ویزای دائم کانادا نیز میباشند. متقاضیان بر اساس عوامل مختلفی مانند صلاحیت، سابقه کار، دانش زبان انگلیسی و فرانسوی در یک سیستم امتیازبندی  ارزیابی می شوند. برای احراز صلاحیت کارگران ماهر حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز و حداقل سابقه کار یک سال لازم است.

 

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر 

افراد خبره و متخصص در زمینه های شغلی مختلف از نظر دولت کانادا بسیار ارزشمند هستند و همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردارند. از همین رو یکی از اهداف اصلی برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر به کانادا، وارد شدن نیروی متخصص به بازارکار است تا کارگران ماهر و متخصص در زمینه های مختلف بتوانند به عنوان نقش فعال، به رشد و توسعه اقتصادی کشورکمک شایانی کنند.

 

متقاضیان واجد شرایط نیروی کار ماهر، این فرصت را پیدا میکنند تا با استفاده از درخواست خود تحت برنامه تجارت ماهر فدرال کانادا، به سرعت اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر 

 

حتماً از یکی از استانهای کشور کانادا پیشنهاد کاری داشته باشد.

واجد شرایط نیازمندی های نیروی کار در کشورکانادا باشد.

از استطاعت مالی در اداره زندگی خود تا ۶ ماه پس از ورود به کانادا برخوردار باشد.

دارای حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در یک تجارت خاص باشد.

توانایی خواندن و نوشتن زبان انگلیسی و فرانسوی را داشته باشد.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های نامزدی استانی

متأسفانه متقاضیانی که نمیتوانند از طریق ویزای نیروی کار ماهر اقامت دائم کانادا دریافت کنند، هنوز هم می توانند تحت PNP، برنامه نامزدی استانی، امیدوار باشند و برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهند. برنامه نامزدی استانی برای متخصصان کم مهارت در نظر گرفته شده که هنوز هم میتوانند به کانادا بیایند و در رشد اقتصادی آن کشور سهیم باشند.

 

هر برنامه مهاجرت استانی کانادا معیارها و دستورالعمل های مختص به خود را دارد که افراد خاص و مورد نیاز خود را بر اساس مهارت، محل کار و دانش مورد نیاز برای پاسخگویی به نیازهای بازار کار محلی و اقتصاد متمایز خود هدف قرار میدهد.

 

در این بخش شما برای یک استان خاص کانادا که به دنبال کارمند در یک زمینه خاص است، معرفی نامه ارسال میکنید. اما قبل از اقدام باید گواهی نامزدی استانی را از کانادا دریافت کنید و درخواست متفاوتی را برای CIC اعمال کنید. هدف قرار دادن بهینه جریان نامزدی استانی به میزان قابل توجهی می تواند شانس شما را برای پذیرفته شدن جهت اقامت دائم کانادا افزایش دهد. 

 

مهاجرت به کانادا از طریق کبک نیروی کار ماهر انتخاب شده

فرآیند مهاجرت به کبک شامل دو قسمت مجزا میباشد:

 

مرحله اول گزینش Selection در سیستم مهاجرت کبک اداره مهاجرت کبک مدارک ارسالی متقاضی را طبق مقررات ایالت کبک بررسی میکند و پس از قبولی گواهی CSQ (Cetificat de Selection du Quebec) را صادر مینماید.

مرحله دوم پذیرش Admission در سیستم مهاجرت کبک قبولی در مرحله گزینش به معنی اخذ اقامت نمیباشد و میبایست سایر مراحل که شامل انجام آزمایشات پزشکی و گواهی تأیید پلیس است، نیز انجام گیرد تا پس از آن ویزای کانادا برای شما صادر گردد.

برنامه حمایت مالی از خانواده

دولت کانادا به شما فرصتی میدهد تا خانواده خود را برای زندگی در کانادا همراه داشته باشید. پس از اخذ اقامت دائم کانادا، مجاز به حمایت از همسر، فرزندان وابسته، والدین، خواهران و برادران، پدربزرگ و مادربزرگ و نوه ها خواهید بود. همچنین فرصت خوبی برای خانواده شماست تا از اقامت دائم و مزایای شهروندی کانادا یعنی توانایی تحصیل، زندگی و کار در این کشور برخوردار شوند.

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر