فیلتر بنزین

فیلتر بنزین

درون باک بنزین صفحه ای است که مانند یک پیش فیلتر عمل می کند تا کثافات و گرد و خاک را از ورود به پمپ بنزین بازدارد. اگر صفحه از شدت کثیفی، گرفته باشد، می تواند تاثیر همان فیلتر سوخت کثیف را داشته باشد. بنابراین، اگر سوخت وارده به موتور بسیار کم است، فیلتر بنزین را تعویض کنید و اگر این کار نیز کمک نکرد، احتمالا علت اصلی، صفحه باک است. آن را تمیز یا تعویض کنید، زیرا در غیر این صورت باک بنزین باید باز شود.

هنگام کار با باک بنزین، فیلتربنزین و یا لوله های انتقال سوخت، سیگار نکشید و همه منابع حرارت مانند هیتر برقی، شمعک و غیره را دور نگه دارید.

تعویض فیلتر سوخت

اگر صدای کوبش کم باشد، نیازی به تعویض فیلتر نیست، اما اگر این صدا بیش تر شود، نشان دهنده این است که فیلتر کثیف بوده و باید عوض شود. ضمنا مراقب باشید، زیرا بنزین سمی است، طعم بدی دارد و ممکن است لب ها را که حساس هستند بسوزاند. بنابراین فیلتر را نزدیک دهان تان نگیرید. به جای این کار، تکه ای شیلنگ لاستیکی تمیز به فیلتر وصل کنید و سپس از طریق آن ضربه بزنید تا فیلتر را آزمایش کنید. اگر می خواهید فیلتر بنزین را آزمایش کنید، می توانید آن را برداشته و ببینید آیا هوا به راحتی از آن عبور می کند یا نه اگر در آن فوت کردید و متوجه شدید که هوا به راحتی رد نمی شود، نیاز به تعویض دارد.

مشکلات فیلتر

فیلتر بنزین اگر کاملا گرفته باشد، سبب می شود تا سوخت به کاربراتور یا انژکتور نرسد و موتور در حالت سرد، راحت روشن نشود. البته موتور ممکن است روشن شود، اما سپس از کار بیفتد و دیگر کار نکند. گرچه بعضی فیلترها مجهز به مجرای فنری شکل هستند، اما اگر فیلتر کثیف باشد این فرصت را فراهم می کند تا از آن عبور کند. با این که سوخت جریان می یابد، اما کثیفی را به کاربراتور و یا انژکتورها منتقل می کند که به دنبال آن مشکلات عدیده ای را می تواند ایجاد کند.

در مورد فیلتر بنزینی که تا حد کمی مسدود شده،خودرو با سرعت کم به راحتی حرکت می کند اما در سرعت های بالاتر یا زمانی که خودرو بار بیشتری دارد، کم می آورد.

تعویض فیلتر کاربراتوری

تعویض فیلتر سوخت به صورت دوره ای در کاهش مشکلات رانندگی مربوط به فیلتر و تعمیرات پیش گیرانه بسیار موثر است. اگرچه بیش تر خودروسازان فاصله زمانی مشخصی را برای فیلتر سوخت عنوان نمی کنند یا اگر هم اعلام کنند هر پنج سال یا 80 هزار کیلومتر است، اما اگر در جاده های شنی یا خاکی مسافرت می کنید، این فاصله زمانی به مراتب کم تر می شود. در موتورهای کاربراتوری معمولا فیلتربنزین در کنار کاربراتور یا در مسیر پمپ بنزین و کاربراتور جاسازی شده است. فیلتر را بیش از حد محکم نکنید. سیم های داخل کاربراتور نسبتا نرم هستند و ممکن است به راحتی پاره شوند. از تمیز بودن و نشتی ندادن فیلتر نیز اطمینان حاصل کنید.

هنگام تعویض فیلتر داخلی، در نظر داشته باشید که بیش تر فیلترهایی که از فروشگاه می خرید، از هر طرف به دو شیلنگ لاستیکی نو متصل هستند؛ از آن ها استفاده کنید و از مصرف دوباره شیلنگ های قدیمی پرهیز کنید، زیرا شیلنگ های لاستیکی به مرور زمان خراب شده و سبب نشتی می شوند. همچنین، مطمئن شوید که بست های شیلنگ سر جای خود قرار گرفته و محکم هستند. بیش تر فیلترها، فلش یا پیکانی دارند که جهت حرکت سوخت در آن را نشان می دهد. فیلتر را به صورتی نصب کنید که نوک پیکان به سمت موتور نشانه می رود.

فیلترهای انژکتوری

فیلترهای سوخت موتورهای انژکتوری معمولا بزرگ تر هستند و عناصر داخلی آن نسبت به موتورهای کاربراتوری ظریف تر هستند که در نتیجه قیمت آن ها نیز بیش تر است. این فیلتر ممکن است در هر جایی بین باک و انژکتور نصب شده باشد. در بسیاری از خودروها نظیر وانت های بزرگ و مینی ون ها، این فیلتر در زیر خودرو در طول ریل شاسی جاسازی شده است. در بعضی از خودروها، این فیلتر بخشی از مونتاژ پمپ برقی داخل باک بنزین به شمار می رود.

معمولا موتورهایی با سوخت انژکتوری فشار رسوبی بسیار زیادی در لوله های انتقال سوخت دارند، بنابراین یا از دستورات خودروساز برای کاهش فشار پیروی کنید تا این که فیلتر را بردارید یا یک تکه کهنه ای را دور اتصالات شیلنگ بپیچید و به آرامی آن ها را شل کنید. اگر فیلتر بنزین داخل باک جاسازی شده باشد، احتمالا باید خارج شود.

زمان تعویض فیلتر

تعویض فیلتر سوخت به صورت منظم اقدام مناسبی است. خودرویی که شش یا هفت سال سن دارد، ممکن است مقداری گرد و خاک و کثافات در باک داشته باشد. رطوبت و بخار، زنگار را تشکیل می دهند و هر زمان که بنزین می زنید امکان ورود گرد و خاک به باک وجود دارد. بنابراین بر اساس یک قاعده منظم خطر گرفتگی فیلتر را کاهش دهید.

 

بیش تر خودروهای جدید، دوره مشخصی برای تعویض فیلتر سوخت ندارند. اما در مورد هر فیلتری اگر گرد و خاک و کثافات وارد ورودی سوخت شود، امکان مسدود شدن وجود دارد.

 

به نظر می رسد بنزین در جایگاه سوخت فیلتر می شود، اما خیلی هم نمی شود به کیفیت تصفیه سوخت در جایگاه ها اعتماد کرد. تعویض فیلتر به صورت دوره ای همانند بیمه ای عمل می کند که خطرات را کاهش می دهد. بالاخره هر فیلتری به پایان عمر مفید خود می رسد و باید جایگزین شود. 

 

بهترین فیلترهای خودرو را از تاپیک کالا بخواهید.

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر