چند روش برای طبخ غذا وجود دارد ؟

نوعی از وسایل آشپزخانه که می تواند برای گرم کردن روغن های پخت و پز (چربی ها) استفاده شود تا غذاها به طور کامل در روغن داغ پوشانده شوند تا سرخ شوند ، همچنین به آنها “سرخ شده با چربی عمیق” نیز گفته می شود. سرخ کن های عمیق ، که ممکن است به عنوان سرخ کن های عمیق یا Flash Fryers شناخته شوند ، برای مصارف خانگی و تجاری استفاده می شوند ، تفاوت آنها معمولاً در اندازه و ویژگی ها است. اندازه سرخ کن های خانگی با محفظه های روغن گیرتر کوچکتر است و برای سرخ کردن مقادیر کمتری از غذا ساخته شده است ، بنابراین قسمت های جداگانه یا وعده های غذایی فقط برای چند مورد قابل سرخ شدن است. انواع تجاری اغلب دارای محفظه های روغن با ظرفیت بیشتر برای مقادیر بیشتر غذا هستند. سرخ کن با روغن عمیقاً ممکن است شامل یک دیگ دیواری عمیق ساخته شده از چدن ، فولاد سیاه یا فولاد ضد زنگ باشد که در اجاق گاز استفاده می شود. این قابلمه ها گاهی اوقات دارای سبدهای سرخ شده ای هستند که داخل محفظه قرار می گیرند تا محتویات سرخ شده را در خود نگه دارند در حالی که سایر قابلمه ها به سادگی می توانند از سبدهای لانه یا قاشق های شکاف دار برای قرار دادن و خارج کردن غذاها از محفظه ها/گلدان های روغن هنگام پخت استفاده کنند. علاوه بر سرخ کن اجاق گاز ، بسیاری از دیپ فر های کوچکتر به عنوان لوازم برقی ساخته می شوند ، بنابراین پخت و پز را می توان بر روی میز انجام داد. سرخ کن های برقی بزرگتر نیز برای مصارف خانگی یا تجاری ساخته می شوند. واحدهای بزرگتر ممکن است دارای واحدهای پیشخوان با یک یا دو سبد سرخ کرده قابل جدا شدن یا نسخه های بزرگتر برای کارهای سرخ کردنی سنگین تر مانند استفاده در رستوران ها باشند.

 

 

سرخ کن عموماً از یک محفظه پخت با درجه حرارت کنترل شده برای نگهداری روغن پخت و پز تشکیل شده است که ممکن است درپوش داشته باشد یا نداشته باشد. واحدهای کوچکتر اغلب دارای درپوش هستند در حالی که واحدهای تجاری بزرگتر دارای روکش باز هستند. محفظه ای که به آن گلدان یا کاسه نیز گفته می شود ، ممکن است برای سهولت نظافت قابل جابجایی باشد. معمولاً برای برخی از سرخ کن ها یک یا چند سبد قابل جابجایی وجود دارد که ممکن است به شکل گرد ، مربع یا مستطیل باشند. سبدها غذا را در حالی که در روغن غوطه ور است نگه می دارند ، در حالی که انواع دیگر سرخ کن ها ، معمولاً انواع کوچکتر ، با سبدهای غوطه ور ساخته نمی شوند ، بنابراین غذا مستقیماً در ته اتاق پخت قرار می گیرد. محفظه های سرخ کردنی مهر و موم شده معمولاً تجهیزات استاندارد در دیپ فرایرهای بزرگتر هستند و در انواع کوچکتر آنقدر رایج نیستند.

 

اتاقهای پخت انواع سرخ کن های مختلف که برای مصارف خانگی ساخته شده اند دارای ظرفیتی هستند که می توانند یک چهارم روغن را در خود نگه دارند در حالی که برخی از مدلهای بزرگتر چندین گالن را در خود جای داده و ممکن است به اندازه کافی بزرگ باشند تا اردک کامل یا یک بوقلمون متوسط ​​را سرخ کند. سبدهای سرخ شده به گونه ای ساخته می شوند که دستگیره ها را از چربی داغ دور نگه می دارد و بنابراین با برداشتن چربی از محفظه روغن ، چربی به راحتی از سبد خارج می شود. یک درب شیشه ای که اجازه می دهد غذا در هنگام سرخ شدن بازرسی شود ، ویژگی خوبی است ، اما تا زمانی که دستگاه دارای نوعی درپوش باشد تا چربی از پاشیدن خارج نشود ، کاملاً ضروری نیست. برخی از سرخ کن ها دارای فیلترهای قابل جابجایی یا تعویض در دستگاه هستند که به حفظ بوی غذا در محفظه سرخ کردنی کمک می کند ، اما به سختی می توان تمام بوهایی که از سرخ کن منتشر می شود را به طور کامل مهار کرد.

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر