چگونه کودکان را برای بازگشایی مجدد مدارس آماده کنیم؟

با ورود ویروس کرونا به جهان مدارس تعطیل شدند و آموزش ها برای سومین سال متوالی به صورت مجازی به کودکان داده خواهد شد. کودکان ممکن است برای ورود مجدد به مدرسه بعد از این مدت طولانی دچار اضطراب شوند و احساس آسیب پذیری از محیط اجتماعی داشته باشند. والدین با صبوری و حوصله به کودکان کمک کنند تا آن ها در نهایت آرامش به مدرسه بازگردند.

به نگرانی های کودک خود گوش فرا دهید و آن ها را برای حل مشکلات آماده کنید. در این راه می توانید از معلم کودک خود نیز کمک بگیرید. برای این که به کودک خود در این مسیر کمک کنید بهتر است در ابتدا آگاهی خودتان را افزایش دهید.

 

بازگرداندن کودکان به روال عادی زندگی!

کودکان در سال گذشته بسیار تنها بودند و فعالیت های همگانی بسیار کمی مانند ورزش، ساخت کاردستی و… را با دوستان خود داشته اند و در نتیجه بسیاری از کودکان دچار مشکل جسمی و روحی متعددی شده اند که این کمبود ها در کودکان باید به سرعت جبران شود. کودکان را قبل از ورود به مدرسه به فعالیت های گروهی مانند پیک نیک یا دیدار با دوستان بفرستید تا برای حضور در مدرسه و محیط های اجتماعی آماده شوند. البته در این راه خطر انتقال ویروس را نیز در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال اگر قرار است کودک شما به صورت گروهی به ورزش بپردازد، ورزش تنیس بسیار برای او از فوتبال ایمن تر خواهد بود، چراکه تماس فیزیکی کمتری در این بازی بین شرکت کننده ها برقرار می شود. بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله ی اجتماعی را به هیچ وجه فراموش نکنید.

در روزهای کرونایی سعی کنید با کودکان خود فعالیت های گروهی بیشتری انجام دهید. با او به ساخت روزنامه دیواری یا کشیدن نقاشی کودکانه بپردازید. می توانید موضوع نقاشی را مزتبط با کرونا انتخاب کنید و از این راه آموزش و آمادگی های لازم را با صبوری به کودک خود انتقال دهید.  به طور کلی والدین نقش بسیار مهمی را در این روز ها ایفا می کنند زیرا باید وقت بیشتری برای فرزندان خود بگذراند و با انجام فعالیت ها و سرگرمی هایی که معمولا کودکان در مدرسه و مهد کودک ها به آن ها می پردازند مانند ساخت کار های دستی متنوع و کشیدن نقاشی کودکانه با طرح های متفاوت، بتوانند کودکان را برای بازگشت به مدرسه آماده کنند.

بسیاری از کودکان به دلیل نامنظم بودن برنامه های یکسال اخیر دچار اختلال هایی شده اند. به عنوان مثال در ساعت هایی غیر عادی غذا می خورند یا می خوابند. برای این که کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده کنید زمان خواب و بیداری آن ها را مجدد بررسی و تنظیم کنید. مثلا می توانید به کودکان بگویید که یک ساعت قبل خواب از تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی استفاده نکنند.

 

هم چنین کمتر شدن فعالیت های فیزیکی و پرخوری در سال گذشته منجر به بروز اضافه وزن در بسیاری از کودکان و بزرگسالان شده است. می توانید برای رفع این مشکل رژیم غذایی مناسب را برای کودک خود تهیه و اجرا کنید و ساعات درست غذا خوردن را به آن ها یادآوری کنید.

مادر ها با بازگشایی مدارس، آماده چالش های متفاوت باشند!

بازگشت به مدرسه به این معنی است که فرزند شما با کودکانی روبرو خواهد شد که خانواده های آن ها ممکن است رفتار های متفاوتی در زمینه ایمنی داشته باشند. بعضی از کودکان ممکن است مایل به استفاده از ماسک نباشند و برخی دیگر ممکن است خانواده هایی باشند که به شدت به فاصله گذاری اجتماعی اهمیت می دهند. همچنین برخی ممکن است خانواده هایی باشند که اقدامات احتیاطی کمتری انجام داده اند. ممکن است بعضی از کودکان، فرزند شما را برای انجام پروتکل های بهداشتی مورد تمسخر قرار دهند. برای رفع این مشکلات ممکن است نیاز باشد تا به طور مستقیم با معلمان و پرسنل مدرسه در ارتباط باشید؛ اما حتما قبل از بازگشت کودک به مدرسه با او دراین باره صحبت های لازم را در شرایط مساعد انجام دهید. مطمئن شوید که مدرسه ی انتخابی شما برای ایجاد فرهنگ، پذیرش رفتار های گوناگون بین کودکان تمام تلاش خود را می کند.

برای اینکه کودکان خود را برای روبرویی با رفتار ها و خلق و خو های متفاوت کودکان دیگر آماده کنید می توانید بسیاری از پند های اخلاقی و آموزش را به طور غیر مستقیم ودر قالب سرگرمی ها و فعالیت های کودکانه بگنجانید و آن ها را به کودکان خود آموزش دهید. یکی از راه های آموزش به کودکان روایت داستان کوتاه کودکانه برای فرزندانتان است. می توانید با خواندن داستان های کودکانه به فرزندان خود یاد دهید که به تفاوت های اخلاقی انسان های متفاوت احترام بگذرانند و از این رو برای مقابله با دوستان جدید خود در مدرسه حاضر شوند. برای مشاهده تعداد انبوهی از ایده های نقاشی کودکانه و صد ها داستان کودکانه می توانید به وبسایت کودکانه وولک به نشانی   http://www.voolak.comمراجعه کنید.

 

منبع: بیتوته

 

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر