او در اوایل نقاشی منعکس خشونت و جابجایی که همراه با پارتیشن بندی از هند در سال 1947 به کشورهای هند و پاکستان است. بعد او روشن به نقاشی های دیواری و مجسمه سازی. او برخی از نقاشی پرتره. و هر چند نه به طور رسمی آموزش دیده به عنوان یک معمار او طراحی قابل توجه ساختمان, مشهورترین, بلژیک سفارت در دهلی نو.

او اکتشافی روح مشهود بود در سطح شخصی نیز هست. در سال 1998 زمانی که او در 70s Gujral به استرالیا رفت و به دریافت کاشت حلزون به طوری که او ممکن است دوباره شنیدن چیزی که او تا به حال تجربه نکرده پس از یک دوران کودکی بیماری چپ او ناشنوا است.

“من زندگی زندگی را به کمال خود,” او گفت: استرالیا در آن زمان “و من ادامه خواهد داد تا به زندگی را به کمال است.”

اما فقط به عنوان هنری خود را کشف نمی شد همیشه موفق عمل معلوم شد که نه کاملا آنچه که او امیدوار بود.

ایمپلنت نیست فورا بازگرداندن عملکرد حس شنوایی به عنوان بسیاری از مردم فکر می کنم از آن; بلکه آن را تحویل چه Gujral به نام “تکان سر و صدا” و آن ارائه یک خفته بخشی از مغز خود را با این چالش دشوار از برنامه ریزی مجدد خود را برای شنیدن.

“من مانند یک کودک یادگیری جهان برای اولین بار,” او گفت: هند در خارج از کشور در سال 2004. “این بسیار سخت بود: شما از شنیدن چیزی و سعی کنید به شناسایی آن است. و برای تلفن های موبایل! اگر یک ماشین درب بسته یک بلوک دور من می تواند آن را بشنود. یک فرد عادی یاد می گیرد برای فیلتر کردن صداهای; من می توانم.”

و تا دو سال بعد از گرفتن ایمپلنت او آن حذف شده است.

“ورزش از یادگیری برای شناسایی صداهای مختلف چپ من هیچ وقت به رنگ” او توضیح داد: به روزنامه هند اکسپرس در سال 2011. “من از خودم پرسیدم اگر من می خواستم به یک شنوایی فرد” یا یک نقاش است.”

Gujral که هنر ساخت به طول انجامید و نزدیک به 70 سال درگذشت مارس 26 در خانه اش در دهلی نو. او 94. مرگ بر اعلام شد وب سایت خود را.

“او تحسین برای خلاقیت خود را به عنوان به خوبی به عنوان تعیین که با او غلبه سختی” نخست وزیر هند, Narendra Modi, در بیانیه ای گفت. “فکری خود را تشنگی او را دور و گسترده و در عین حال او باقی مانده متصل با ریشه های خود را.”

Gujral متولد شد و در دسامبر 25 سال 1925 در جهلم در آنچه که در حال حاضر پاکستان اما در آن زمان بود در استان پنجاب در هند است. وقتی او در حدود 9, او زخمی شده بود در یک پاییز در Lidder رودخانه در کشمیر و عفونت در مجموعه ای که هزینه او را شنیدن.

“در آن روزها هیچ کمک برای یک کودک ناشنوا,” او گفت, اخبار روزنامه هندوستان تایمز در سال 2002 و فرصت های آموزشی بودند ساخت.

“من می توانم شنیدن هر صدا اما من تا به حال ذخیره برای تلفن های موبایل از پنجابی و اردو در سر من,” او گفت:. “وجود دارد هیچ کتاب برای کودکان در پنجابی, بنابراین من خواندن کتاب به معنای برای بزرگسالان است.

“من یاد گرفتم به خواندن به زبان انگلیسی از صفحه چاپ شده,” او اضافه کرد: “بنابراین من گاهی اوقات ساخته شده تا تلفظ در خود من مد.”

(Gujral سخنرانی بود که گاهی اوقات سخت به درک; در بزرگسالی همسرش, Kiran خواهد تفسیر برای او در صورت لزوم و تقویت لب خود را خواندن. “او تبدیل به یک پل ارتباطی من با جهان گفت:” در یک مصاحبه تصویری با هنر بحث پست شده در سال 2011.)

در سال 1939 او بستری شد مایو دانشکده صنعتی هنر در لاهور و بعد از او مورد مطالعه در J. J. دانشکده هنر در بمبئی.

او در اوایل 20s و گرافیک استودیو در لاهور زمانی که این کشور تقسیم شد; در آن پر سر و صدا و خشونت پر بار او و خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد از لاهور در حال حاضر در به تازگی ایجاد شده پاکستان به دهلی نو. بسیاری از نقاشی های اولیه کامل از نگران آمار و ارقام منعکس آشفتگی.

“او احتمالا اولین فرد پس از تجزيه به رنگ غم و اندوه از آن با گریه و غيره” هنرمند Krishen Khanna معاصر و دوست دیرین خود نوشت که پس از مرگ او در ادای احترام به هند اکسپرس. “کار خود را خارج از غرفه را بسیار به عنوان کسی که صدمه دیده بود.”

در سال 1952 Gujral دریافت یک بورس تحصیلی برای مطالعه با نقاشان دیواری مکزیک دیگو ریورا و دیوید آلفارو Siqueiros. برخی از آثار به وجود آمده به نمایش گذاشته شد و در سال 1954 در جدید هند در نیویورک است.

“وجود شور و عمیقا احساس احساسات در این نقاشی ها از پناهندگان و قربانیان جنگ و rapine بازتاب قطع هند و پاکستان” هوارد Devree نوشت در نیویورک تایمز.

بعد در 1950s بازگشت به هند او نقاشی پرتره از جمله جواهر لعل نهرو و دیگر منجر چهره های سیاسی. (Gujral برادر Inder کومار Gujral را تبدیل به چنین شکل خود, خدمت, در بسیاری از پست های دولتی از جمله یک سال به عنوان نخست وزیر در 1990s.)

او همچنین طراحی و تعدادی از ساختمان که هر دو در هند و خارج از کشور. امضای خود را معماری, کار, بلژیک سفارت, یک fortresslike پیچیده در آجر بود که یکی از قدیمیترین آثار معماری بود ساخته شده از 1980 تا 1983 و شده است به طور گسترده ای مورد ستایش.

“من تا به حال فکر نکرده معماری از نظر فکری او گفت:” این پروژه است. “من فقط طراحی آن را از طریق برخی از نوع غریزه و هنگامی که من تا به حال به پایان رسید و من هنوز نمی دانم آنچه که من انجام داده بود. مثل همیشه با خلاقیت یک هنرمند است که خود جای تعجب آنچه که او تا به حال تولید شده است.”

c.2020 شرکت نیویورک تایمز

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de