به همین دلیل در هر خودرویی ممکن است سیستم های پیچیده لوله های اگزوز به همراه تعدادی رزوناتور و منبع اگزوز ، استفاده شود. علت برتری هدرز نسبت به منیفولد اگزوز همین لوله های خروجی مجزاست، زیرا گازهای خروجی از هر سیلندر بدون این که با گازهای سیلندرهای دیگر مخلوط شوند از دریچه هر سیلندر خارج هدرز حرفه ای پراید می شوند. موضوع جالب اینکه هنسی قدرت TRX را فقط در چرخ های عقب اندازهگیری کرده است. اما لوله های بلند صدای زیادتری نسبت به لوله های کوتاه تولید میکند که البته این صدای زیاد و دلنشین، خواسته اکثر کسانی است که به دنبال ارتقا موتور خودرو خود هستند. اين لوله هاي كوچك باعث مي شوند گاز خروجي از سيلندرها هنگام خروج به عقب پس نزند. پس از تعویض، مشکل به شکل دیگری خودش را نشان می دهد و هنوز حل نشده است که وقتی فلش می زنید ECU برمی گردد به تعریف هایی که در کارخانه انجام شده و این عمل باعث می شود سیستم مجدد به حالت طبیعی برسد.

قیمت هدرز 206 چون ECU خودشو با مقاومت جدید کم کم وقف داده است حالا به جایی میرسه که از توان ECU خارج است چون مقاومت زیاد رفته بالا و باید سنسور را عوض کنید. روشهایی نظیر نصب میل سوپاپهای اسپرت با زوایای متناسبتر جهت بهبود راندمان تنفسی و افزایش گشتاور در دور پایین، نصب فلایویلهای سبکتر جهت بهبود تراتل ریسپانس، شمع و وایر بهتر برای تولید جرقهای قدرتمندتر، نصب فیلترهوای اسپرت و تغییر مجموعه کیت مکش هوا، پورت و پولیش سرسیلندر، نصب انژکتورهای دبی بالاتر (نظیر انژکتورهای 206 تیپ 5)، ریمپ ECU و یا نصب چیپ تیونینگ و نهایتا نصب هدرزهای اسپرت از جمله راهکارهای موجود هستند. تقویت اتمسفریک پیشرانه بدون تغییر حجم در پراید راههای متنوع کم دردسر و نسبتا کمهزینهای دارد که بسیاری از مالکان برای دستیابی به اعداد و ارقام بهتر میتوانند آن را اجرا کنند. حجمزنی پیشرانه پراید از این جهت ساده است که لیستی متنوع از پیستونها و شاتونها برای آن در دسترس است و حتی میتوان به سراغ سرسیلندرهای 16 سوپاپ برای آن رفت.

هدرز هلي 2015 تنوع پیستونها از نظر بور و فرم تاج برای پیشرانه پراید کم نیست اما باید دقت کرد پیستونی انتخاب شود که بهترین فرم تاج را برای مدل سرسیلندر و نسبت تراکم مورد نظر دارد تا بدین ترتیب نیازی به کفتراشی بلوک و تراش تاج پیستون یا دستکاری ابعاد شاتون و میللنگ نباشد و یا نیاز به آن در حداقل باشد. حجمزنی بلوک سیلندر نیازمند نصب بوش خواهد بود که نصب آن باید با دقتی بالا صورت پذیرد تا مشکلاتی نظیر ردکردن کمپرس و روغنسوزی در مدتی کوتاه در آن ایجاد نشود. فشار داخل مخزن بايد بين ۸۵۰ تا ۱۱۰۰ psi باشد تا بتواند گاز را در حالت مايع نگاه دارد. غیر از هدرز میتوان به مخزن و همچنین سری اگزوز هم اشاره کرد؛ البته باید این موضوع را در نظر بگیرید که هنگام نصب کیت اگزوز نماید برای کاتالیزور خودرو مشکلی ایجاد شود.

هدرز و کاتالیزور
در طول 3 سال گذشته هدرز پراید محبوبیت ویژه ای بین مصرف کنندگان پیدا کرده و البته بسیـاری از خریداران ما بعد از خرید هدرز پراید، تغییرات دیگری هم درون اتومبیل خود مـیدهند. قطر سوپاپهای بزرگتر (مخصوصا سوپاپ هوا) ، حجم جابه جایی بیشتر سیلندر، به همراه منیفلد هوا و دود بهینه تر و دیگر بهینه سازی ها نسبت به موتور B3 پراید، باعث افزایش توان این موتور تا 80 اسب بخار شده است. روی پیشرانه استاندارد پراید، بهسادگی سراغ پیشرانههای قدرتمندتر سری B و یا سایر پیشرانههای موجود نظیر پیشرانههای فورد و نیسان بروند. افزایش حجم در پیشرانهای نظیر پیشرانه استاندارد پراید بسته به میزان افزایش حجم و مدل پیستون انتخاب شده، مسائلی را در پی دارد که برای رفع آنها باید تغییرات دیگری را هم جهت کسب نتیجه مطلوب اعمال کرد. به دلیل شباهتهای ساختاری، بسیاری پس از افزایش حجم بلوک فابریک، به سراغ قطعات بلوکهای بزرگتر نظیر B5 رفته و قطعات بلوک بزرگتر را روی بلوک استاندارد نصب میکنند.

هدرز مزدا 323 فرق اين سيستم با سيستم استاندارد در اين است كه برق به وجود آمده در كوئيل بعد از نصب Igenation Control قويتر و منظم تر از سيستم استاندارد مي باشد. با فشردن این دکمه دور موتور در ۴ هزارو ۷۰۰ دور باقی می ماند تا در لحظه استارت گشتاور و اسب بخار مورد نیاز برای دست یافتن به بهترین شتاب در دسترس باشد. پیشرانه BP بسته به سال ساخت مدلهای متنوعی دارد که توسط مالکان مجددا تقویت میشوند تا حتی بتوان قدرت 160 اسب بخار را روی پراید نیز تجربه کرد. افزایش حجم پیشرانه عملیاتی است که به دقت، تجربه و دانش احتیاج دارد بنابراین پیش از دستکاری پیشرانه و هزینهای که به ازای قدرت مورد نظر در نظر گرفتهاید، از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.

ترجمه تخصصی مقاله