چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟

در تلویزیون پورت کامپوزیت وجود دارد که مطمئنا آن را می شناسید اما شاید اسم آن را نمی دانسته کابل های hdmi اید. این پورت دو نقطه ضعف دارد یکی اینکه وقتی که کابل بیشتر از 10 متر طول داشته باشد کیفیت صدا پایین می آید و دوم اینکه اگر با زاویه تا شود، صدا را به خوبی انتقال نمی دهد. شاید Chromecast در ابتدا توانست بسیار خوب عمل کند و خود را دانگل کامل و بی نقصی جلوه دهد اما نیازهای کاربران هیچوقت تمامی ندارد و دائم بیشتر و بیشتر می شوند و محدودیتهایی که دانگل های کروم کست داشتند نمی توانستند تمامی نیازهای کاربران را پوشش دهند. HDR یا High Dynamic Range استانداردی برای افزایش عمق رنگ ها می باشد که به در زمانی کوتاه توانست جای خود را در دوربین های عکاسی، گوشی های موبایل، بازی های ویدئویی و … مبدل یو اس بی 2.0 به اچ دی ام آی یک راه حل کاربردی برای شما کاربران است که بتوانید با استفاده از آن، ارائه ها و کنفرانس های خود را به خوبی اجرا کنید. تا بحال 4 نسخه بروز شده و متفاوت از قبل ارایه شده که تنها قابلیتی که در تمامی این نسخه ها حفظ شده است،قابلیت سازگاری با نسخه های قبلی می باشد، به طوری که شما می تونید یک خروجی HDMI 1.2 را به راحتی به HDMI 1.3 وصل کنید و از قابلیت های نسخه 1.2 که خروجی تصویر می باشد،استفاده نمایید.

در واقع وقتی که یک ویدیو با کیفیت را از طریق رابطهایی مثل فلش مموری به تلویزیون وصل میکنیم، داده به محتوای آنالوگ تبدیل و نمایش داده میشود. سوکت های (آبی – قرمز – سبز) برای انتقال داده های ویدیویی و پورت زرد و سفید برای انتقال صدا به صورت آنالوگ به کار می روند. فرمتهای آنالوگ با هیچ قیاسی بررسی نمیشوند که آیا دستگاه نمایشگر دیتای خرابی دریافت نمیکند. در تلویزیون از پورت HDMI انواع مختلف استفاده می شود که در این نوشته ما پورت HDMI با ویژگی بازگشت صوتی را مورد بررسی قرار می دهیم. استفاده از MHL (لینک ارتباطی کیفیت بالا موبایل) اولین استاندارد برای اتصال گوشی هوشمند به تلویزیون است که از پورت اصلی USB گوشی برای اتصال استفاده میکند البته به اضافه یک کابل مخصوص که تصویر خروجی گوشی را به فرمت قابل قبول در تلویزیون تبدیل میکند.به این کابل USB TO HDMI میگویند. بله، برای استفاده از این قابلیت، باید پلی استیشن 5 خود را از طریق کابل HDMI به کارت کپچر متصل کنید. به طور مثال برای تبدیل VGA به HDMI برای دریافت صدا نیز باید کابل صدا در کنار کابل VGA به مبدل متصل شود.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که شما با برنامه هایی مانند VLC در لپ تاپ خود فیلمی را پخش می کنید اما در تلویزیون رنگ ها درست نمایش داده نمی شوند برای حل این مشکل شما باید گزینه Full Range RGB را فعال کنید. از این آداپتورها برای تبدیل DVI به خروجی HDMI استفاده می شود. چه کابل HDMI از این پورت HDMI ARC پشتیبانی می کنند؟ صدا در این پورت به صورت دیجیتال انتقال می یابد اما از چه صدایی پشتیبانی می کند؟ اما HDMI ARC چه پهنای باندی را دارد؟ دقیقا همان کارایی پورت HDMI ARC را دارد، اما پیشرفته تر است. کابل ” HDMI ” یا به عبارتی ” اچ دی ام آی ” کلمه اختصاری عبارت ” High-Definition Media Interface ” به معنای رابط چند رسانه ای با وضوح بالا می باشد که این روزها به وفور از این نوع کابل استفاده می شود که نسبت به کابل های قدیمی مانند VGA بسیار دقیق تر و خروجی با کیفیت بالاتری ارائه می دهد.. کابل های HDMI حساسیت کمتری نسبت به تداخل دارند، اما می توانند در زمینه های الکترومغناطیسی تداخل داشته باشند.

صدای غیر فشرده Dolby Atmos – Dolby True HD و DTS-HD به صورتی کاربردی انتشار می یابند. صدای 7.1 کاناله صدایی غیر فشرده است که در آن صدا به صورت 3 بعدی انتشار می یابد. در اینجا منظور داده های صوتی به صورت دیجیتال است. HDMI به معنی High Definition Multimedia Interface Audio Return Channel است و برای انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتال به کار می رود. البته، محصولاتی عاری از تاخیر HDMI بیسیم برای گیمرها ارائه شده، اما آنها محدوده کارکردی حدودا برابر با 10 متری را دارند و به همین خاطر تنها برای مرتب کردن اتاق مخصوص سیستمهای صوتی و تصویری مناسب هستند. آنها هنوز همان 19 پین را دارند، البته به دلیل محدودیت اندازه ای که دارند فرمت آنها کمی تغییر پیدا کرده است. فرمت های دالبی اتمس- دالبی ترو اچ دی و دی تی اس اچ دی را پشتیبانی می کند. فرمت دالبی دیجیتال پلاس و Ultra surround را انتقال می دهد. در تلویزیون پورت اپتیکال Optical وجود دارد که فقط صدا را به صورت دیجیتال انتقال می دهد.

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر