در سال 2021 برای اولین بار 1000 IPO وجود داشت، اما ممکن است مشکلاتی در زیر کاپوت وجود داشته باشد.


در حالی که سال 2021 با 1000 معامله برای اولین بار در تاریخ، یک سال رکورد برای عرضه های اولیه عمومی بود، تاخیر در پایان سال و عملکرد اسفناک استخدام کنندگان وال استریت می تواند از بازگشت به حالت عادی در سال 2022 خبر دهد.

حتی با وجود مجموعه ای درخشان از شرکت های خصوصی مانند Instacart و Reddit که به نظر می رسد برای عرضه عمومی آماده هستند، بازار IPO 2022 ممکن است در مطابقت با سرعت معاملات در سال 2021 مشکل داشته باشد، با توجه به روندهای همیشه سرد IPO مانند شرکت های خرید با اهداف خاص یا SPAC، و اطلاعیه ها در ایالات متحده برای شرکت های چینی. همچنین پتانسیل افزایش نرخ بهره وجود دارد که می تواند بر چگونگی ارزش گذاری سهام فناوری با رشد بالا توسط سرمایه گذاران تأثیر بگذارد.

به طور کلی، بر اساس گزارش Dealogic، سال 2021 قوی‌ترین سال برای فهرست‌ها و حجم‌های IPO در تاریخ بود، با مانع 1000 پیشنهادی در آخرین ماه سال، که نشان می‌دهد رکورد 315 میلیارد دلار جمع‌آوری شده در حالی که مجموع آن هرگز به دلار نرسیده است. 200 میلیارد در یک سال بیش از نیمی از این معاملات مربوط به SPAC بود، زیرا 606 شرکت چک سفید در سال 2021 عمومی شدند که اکثر آنها در اوایل سال به شدت از قبل بارگیری شده بودند – 298 SPAC که عمومی شدند در سه ماهه اول سال 2021 بودند.

بی اعتبار

انتشار SPAC در طول سال کند شده است و بسیاری از SPAC ها، که با این وجود عمومی شده اند، در یافتن اهداف مناسب یا ادغام با مشاغلی که احتمالاً برای بازارهای عمومی بسیار نابالغ هستند، با مشکل مواجه شده اند. این امر به کاهش انتشار SPAC در طول سال کمک کرده است و کارشناسان را در مورد سال آینده شگفت زده می کند.

گرگ مارتین، مدیر عامل Rainmaker Securities، که پلتفرمی را مدیریت می کند که امکان معاملات سهام خصوصی را فراهم می کند، گفت: “من فکر می کنم در سال 2022 شاهد خروج بزرگی از SPAC خواهیم بود.” او “بازگشت به عقل سلیم” را پیش‌بینی می‌کند، زیرا بازار کاربردهای مناسب SPAC را مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهد.

بسیاری از معاملات SPAC با سهام خصوصی یا PIPE انجام می شود که به شرکت اجازه می دهد وجوه اضافی را جمع آوری کند. پروین واس، یکی از شرکای Deloitte که بر بازار عرضه اولیه سهام متمرکز است، گفت: «تکمیل PIPE برای بازار SPAC در نیمه دوم سال جاری کمی چالش برانگیز بود. “این موضوع در بخش اول سال آینده ادامه خواهد داشت.

به گفته جی ریتر، استاد امور مالی در دانشگاه فلوریدا، با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای SPAC، بازار بدون شک “به دور از مرگ” است. وی خاطرنشان کرد: از ابتدای مهرماه حدود 125 عرضه اولیه عمومی SPAC انجام شده است که با نرخ سه ماهه اول که حدود 100 در ماه است مطابقت ندارد، اما همچنان نسبت به روند تابستان افزایش یافته است.

خط لوله چین خشک شده است

بازار همچنین باید با تنش‌های شدید بین ایالات متحده و چین مقابله کند، که مانع اصلی فهرست‌بندی شرکت‌های خارجی شده است.

غول خودروسازی چینی Didi Global Inc. DIDI،
+ 0.17٪،
که یکی از بزرگترین IPOهای سال را در ماه ژوئن برگزار کرد، اخیراً در بحبوحه مقاومت دولت چین در برابر شرکت‌های محلی که داده‌های مصرف‌کننده را ذخیره می‌کنند و سهام خود را در خارج از کشور فهرست می‌کنند، اعلام کرد که قصد دارد آن را از بورس نیویورک حذف کند. ایالات متحده همچنین علیه شیوه های گزارش دهی شرکت های چینی که سهام خود را در بورس های ایالات متحده عرضه می کنند، مداخله کرده است.

به گفته دیوید اتریج، رهبر خدمات عرضه اولیه سهام ایالات متحده در PwC، از بیش از 60 شرکت خارجی که در سال 2021 در ایالات متحده قیمت گذاری می کنند، 30 شرکت از چین هستند، اما از اواخر اکتبر هیچ شرکتی وجود نداشته است. آمار او شامل معاملات به ارزش کمتر از 25 میلیون دلار و برخی معاملات خاص دیگر نمی شود.

به گفته اتریج، که در سال 2010 “چراغ سبزی برای همه چیزهایی که از چین می آمد قبل از اینکه قرمز شود” وجود داشت که جرقه ای برای دو عرضه اولیه عمومی چین در سال 2011 ایجاد کرد، سابقه تاریخی برای تغییر چشمگیر در فعالیت IPO چین وجود دارد.

اتریج پرسید: «با نگاهی به سال آینده، آیا شاهد این نوع فعالیت‌ها از بخشی از بازار خواهیم بود که برای شرکت‌های بزرگ فناوری مهم است؟»

ریتر از دانشگاه فلوریدا در ارزیابی خود صریح تر بود: “احتمال زیادی وجود دارد که در آینده قابل پیش بینی شاهد عرضه اولیه عمومی سهام چین در ایالات متحده نباشیم.”

کشیش کجاست؟

IPOهای سنتی ممکن است دوباره ستاره نمایشگاه باشند، زیرا شرکت های فناوری و بیوتکنولوژی به بازارهای عمومی نگاه می کنند، اما اقدامات در سال 2022 ممکن است در میان نگرانی های اقتصاد کلان در مورد کاهش فدرال رزرو، افزایش تورم و نوسانات ناشی از کووید – و همچنین نگرانی های سلامت خاص تر، بی ثبات باشد. در خود بازار IPO

اوری اسپیر، متخصص داده‌های Renaissance Capital گفت: «صدها IPO برای عرضه عمومی وجود دارد، بنابراین عرضه وجود دارد، اما تقاضا هنوز مشخص نشده است. او ادامه داد: «تا حدی، این به خستگی سرمایه‌گذاران پس از یک سال با چنین تعداد عرضه‌های اولیه عمومی منجر می‌شود، اما شما نمی‌توانید روندهای گسترده‌تر بازار را بشنوید».

شرکت‌هایی که به عرضه اولیه سهام بالقوه نگاه می‌کنند باید با یک حقیقت ناامیدکننده کنار بیایند: در حالی که فعالیت IPO در سال 2021 قوی‌تر از همیشه بود، عملکرد سهام ضعیف بود. بر اساس گزارش PwC، تقریباً دو سوم شرکت‌هایی که امسال از طریق عرضه‌های اولیه عمومی سهام سنتی به بورس عرضه شدند، سهامشان کمتر از قیمت پیشنهادی آنها معامله شده است.

نام‌های بزرگی که از قیمت‌های عرضه اولیه سهام منصرف شده‌اند عبارتند از Robinhood Markets Inc. کاپوت ماشین،
+ 4.05٪،
شرکت پوشمارک شیک،
+ 7.31٪،
و Bumble Inc. BMBL،
+ 8.71٪
سهام Coinbase Global Inc. سکه،
+ 2.80٪،
که از طریق ثبت مستقیم عمومی شده اند، اخیراً زیر قیمت مرجع شرکت حرکت کرده اند.

درباره IPO و ثبت نام مستقیم Coinbase رابینهود بیشتر بخوانید

سهام شرکت های سهامی عام جدید همان محبوبیتی را که سرمایه گذاران در بازار در سال 2020 به آن عادت کرده اند را ارائه نمی دهند. دانشگاه فلوریدا

تنها 13 مورد از 441 معامله از سال 2021 که در IPOScoop.com فهرست شده اند دارای سهامی هستند که بیش از دو برابر قیمت IPO آنها معامله می شود.

Etridge از PwC گفت: “مطمئناً، خط لوله بزرگی وجود دارد، اما ما به بازده بهتری نیاز داریم تا مردم را به این طبقه دارایی علاقه مند کنیم.” من می‌توانم بگویم اینجا یک بازار سهام است و نمی‌توان فقط تیر پرتاب کرد.»

به گفته سانتوس رائو، رئیس تحقیقات در Manhattan Venture Partners، بازار فعلی می تواند حق بیمه بیشتری را به مسیر سود شرکت بدهد، برخلاف شرایط فوم بیشتر در گذشته اخیر.

رائو گفت: “شما به شرکت هایی نیاز دارید که قدرت کسب سود و قیمت گذاری برای زنده ماندن در این دنیای پس از همه گیری را داشته باشند.” شرکت‌های سودآور پایین‌رو ممکن است در شرایط فعلی مورد توجه قرار نگیرند.

مستقیم بهتره؟

روند دیگری که باید در سال آینده ببینید این است که آیا تبلیغات مستقیم قدرت بیشتری به دست خواهند آورد یا خیر. طبق گزارش Renaissance Capital، در سال 2021 شش فهرست از این قبیل وجود داشت که دو برابر کل سال 2020 بود، اما این بار به بازارهای عمومی هنوز تنها بخشی از کل فعالیت IPO است.

«به همین دلیل است [direct listings] اسپیر گفت و اوضاع خوب نیست. اما استقبال گرم احتمالی Palantir Technologies Inc. PLTR،
+ 5.18٪
او گفت که سهام پس از عرضه مستقیم شرکت به بورس “اعتماد بیشتری را در شرکت هایی که می خواهند در این مسیر طی کنند، القا می کند.”

شرکت‌هایی که در سال‌های اخیر فهرست‌های مستقیم را انتخاب کرده‌اند، معمولاً دارای نام قوی هستند، که به آنها اجازه می‌دهد بدون گذراندن فرآیند IPO سنتی، علاقه سرمایه‌گذاران را جذب کنند. اما شرکت نرم افزاری Amplitude Inc. AMPL،
+ 4.92٪
علیرغم اعتراف اسپنسر اسکیتز که مدیر عامل شرکت اسپنسر اسکیتز اعتراف کرد که این شرکت “یک شرکت شناخته شده” نیست، در اوایل سال جاری با تکمیل ثبت نام مستقیم از این کلیشه جدا شد.

برای اطلاعات بیشتر: مدیرعامل Amplitude IPOهای سنتی را “قدیمی” می نامد.

اسکیتز لیست شرکت خود را به عنوان یک “نقطه شواهد بزرگ” برای سایر شرکت های کمتر شناخته شده می بیند تا تبلیغات مستقیم را امتحان کنند و از برخی از کسانی که به این روند علاقه مند هستند سوالاتی می پرسد.

اسکیت می‌گوید: «ویژگی‌های شگفت‌انگیز تبلیغات مستقیم، از جمله قیمت‌های دقیق‌تر، سرمایه‌گذارانی که در درازمدت به شما متعهدتر هستند و اینکه شما کل پولی را که به آن نیاز ندارید جمع‌آوری نمی‌کنید، وجود دارد».

به گفته اسکیت، شرکت‌هایی که مسیر سنتی عرضه‌های عمومی را دنبال می‌کنند ممکن است مجبور شوند در فرآیند کاهش سهام خود بودجه غیرضروری جمع‌آوری کنند، و او «گزینه‌های بسیار خوبی» برای شرکت‌هایی می‌بیند که می‌خواهند پول کمتری را با انتخاب فهرست مستقیم جمع‌آوری کنند.

در حالی که Amplitude اندکی قبل از انتشار عمومی سرمایه جمع آوری کرد، اسکیت خاطرنشان کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار زمینه را برای شرکت ها فراهم کرده است تا سرمایه اولیه را همراه با فرآیند فهرست بندی عمومی جمع آوری کنند – اگر فقط یک شرکت مایل به انجام کار برای آزمایش آن بود. “

با این حال، بازار عرضه اولیه سهام در سال 2022 در حال لرزش است، سرمایه گذاران ممکن است مجبور شوند قبل از اینکه تصویر روشنی بدست آورند، بنشینند. به گفته واس، وقتی به سه ماهه اول و حتی نیمه اول سال نگاه می کنند، به نظر می رسد که شرکت ها در حالت “انتظار و دیدن” هستند.

او گفت: «بر اساس شرکت‌هایی که با آنها کار می‌کنم، به نظر می‌رسد که آنها برای سه ماهه دوم، سوم و چهارم سال آینده هدف دارند.

اتریج پیشنهاد کرد که زمان تحولات اقتصاد کلان با توجه به سرعت سنتی عرضه اولیه سهام از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. او گفت که معکوس شدن نرخ های بهره می تواند با “دوره سوء هاضمه” همراه باشد و اگر تغییرات نرخ بهره در سه ماهه دوم اتفاق بیفتد، همزمان با بخشی از سال خواهد بود که در غیر این صورت بازار عرضه اولیه سهام فعال ترین است.


https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر