پیستون چیست و طرز کار آن چگونه است؟

برای رفع این مشکل یعنی ایجاد مخلوط سوخت و هوای فشرده و جلوگیری از گیرکردن پیستون داخل سیلندر ، قطر پیستون را تا آنجا که به بدنه سیلندر گیر نکند بزرگ درست می کنند و برای ایجاد مخلوط فشرده سوخت و هوا از رینگ های نازکی در دیواره پیستون استفاده می کنند. این باعث افزایش واحد فشار (میزان نیروی اندازه گیری شده بر روی سطح مماس رینگ) اعمالی بر روی جداره سیلندر میشود. این پیستون ها عمدتا در خودروهای سواری و سبک استفاده می گردد . زمانی که این مشکل پیش میآید میتوان منبع ورود این براده ها و قطعات را به داخل موتور پیدا کرد و بعد مارتل موتور را باز کرد و بعد آن را تمیز کرد تا بشود مشکل را حل کرد و موتور را تعمیر کنید تا این اتفاق دوباره مشکلی را ایجاد نکند. علت رایج بروز این مشکل ، شکسته شدن بیرینگهای سوزنی needle bearings در قسمت سر بزرگ یا کوچک شاتون است ( البته در موتورهای کوچکی که از این گونه بیرینگها استفاده می شود چون اغلب موتورهای بجای بیرینگ سوزنی از بوش بیرینگ استفاده می کنند یا یاتاقانهای ساده plain bearing ) یا اینکه رینگ پیستونها شکسته شده و یا خار نگهدارنده گژن پین رها می شود و این مشکل را بوجود می آورد.

برای برطرف کردن این مشکل باید نشتی را پیدا کرده و آن را با کمک یک تعمیر کار تعمیر کرد. گیر کردن ترموستات سیستم رادیاتور نیز می تواند یکی دیگر از علت های کم شدن آب در این سیستم باشد. هر گونه فرسودگی و نشتی در این سیستم باعث کم شدن آب آن می شود و این حالت به صورت جوش آمدن ماشین خود را نشان می دهد و مشکلات دیگری به دنبال خواهد داشت. همچنین در روز های گرم سال ممکن است خودرو جوش بیاورد و باعث ایجاد ترک و نشتی در رادیاتور شود و در نتیجه آب آن کم شود. کم شدن آب رادیاتور چه مشکلاتی را در پی دارد؟ در روز های گرم سال ممکن است آب رادیاتور به دلایل مختلفی کاهش یابد. در سیستم EGR با بازگرداندن بخشی از گازهای خروجی به مانیفولد هوا میزان انتشار گاز CO2 را کاهش می دهد. رادیاتور در واقع مهم ترین بخش این سیستم است و در صورت خراب شدن و عملکرد نادرست باعث می شود که کل سیستم خنک کاری دچار اختلال شود. گاهی اوقات آب رادیاتور کم می شود و سیستم دچار اختلال می شود اما قبل از اینکه بدانید علت کم شدن آب رادیاتور چیست بهتر است با اجزای مختلف این سیستم آشنا شوید.

کم شدن آب رادیاتور از مواردی است که باید به موقع به آن رسیدگی شود و در غیر این صورت باعث ایجاد صدمات و خسارات زیادی می شود. ترموستات در مسیر برگشت آب از موتور به رادیاتور تعبیه شده و کار آن ثابت نگه داشتن دمای موتور است. ترموستات از اجزای اصلی سیستم خنک کننده است و در مسیر رفت و برگشت آب قرار دارد. این قطعه که عمل رفت و برگشت را درون سیلندر موتور انجام میدهد، منجر به تراکم مخلوط سوخت و هوا میشود و این مخلوط را برای فرایند احتراق آماده میسازد. کاهش سطح تماس میان پیستون و جداره سیلندر تا حداقل ممکن: افزایش سطح تماس به معنای افزایش اصطکاک بوده و آسیبهای جدی را به دنبال خواهد داشت؛ شایان ذکر است که رینگها شاید بعد از مدتی ساییده شده و این امر نیز میتواند منجر به افزایش اصطکاک گردد. وارد شدن آب به داخل سیلندر نه تنها باعث معیوب شدن سیلندر می شود بلکه میزان آب موجود در رادیاتور را نیز کاهش می دهد.

سیستم هوارسانی نهتنها سیلندرها را با هوا پر میکند، بلکه گازهای خروجی را نیز بهطور دقیق و کنترلشده به خارج میفرستد. کولر و بخاری خودرو هر دو با استفاده از سیستم رادیاتور کار می کنند و درون آنها نیز مایع منتقل می شود و جریان دارد. آنها به خنک کردن آب کمک می کنند. از دیگر اجزای این سیستم واتر پمپ است که وظیفه آن پمپاژ آب به مجاری طراف سیلندر هاست. علت اصلی کم شدن آب رادیاتور وجود نشتی در اتصالات و لوله های این سیستم می باشد. این موتورها سنگین، کم سرعت، دارای یک یا چند سیلندر و از نوع دوزمانه یا چهارزمانه بودند. به این ترتیب که معمولا در موتورهای بنزینی از سه یا چهار و موتورهای دیزلی از شش یا هفت رینگ استفاده میشود. چون رینگ قطعهای اصطکاکی میباشد و همواره در مجاورت دما و فشار بالا قرار دارد هموارد احتمال خراب شدن دارد. تقریبا از آن روی که سازندگان این قطعه، به مقدار بسیار اندک به آن شکل بیضوی میدهند چراکه به دمای پیستون به هنگام حرکت خودرو به شدت بالا میرود و حتی ممکن است به دماهایی چون ۲۲۰۰ درجه سانتیگراد نیز برسد و همین امر باعث انبساط پیستون خودرو میگردد و در این وضعیت است که پیستون شکل استوانهای به خود میگیرد.

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از cr500 piston ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس پیستون لیفان 620 پیستون زامیاد بگیرید.

ترجمه تخصصی مقاله

ایندکسر